התפיסה החינוכית - כיוונים

התפיסה החינוכית

התפיסה חינוכית במעונות כיוונים

מעונות היום "ילדים" הינם מסגרות יום חינוכיות –איכותיות לילדים מגיל 3 חודשים ועד 3 שנים.
דרכי העבודה המאפיינים והמייחדים את מעונות "ילדים" מבוססים על הגישה החינוכית שיסד הפילוסוף, מחנך האיטלקי מלגוצ'י (גישה המיושמת ברוב מדינות אירופה המפותחות וארה"ב) שמעמידה את צורכי הילד, רצונותיו ושלבי התפתחותו ברוב סדר העדיפויות .
ייחודה של הגישה הוא בהצבת סטנדרטים גבוהים לא רק למען ביטחונם של הילדים, אלא גם למען הבטחת איכותם של הצוותים החינוכיים העובדים במסגרות.
התפיסה החינוכית מבוססת על שיתוף הורים בנעשה במעון ועל היות המעון מרכז חינוך לא רק עבור הילדים אלא גם עבור ההורים, לכן קיימת חשיבות רבה לבחירת וועד ההורים.

המעון כסביבה חינוכית:

המעון בנוי לקליטת ילדים צעירים מכל ההיבטים:
מבנה – המרחב, תאורה, שירותים, חלונות, מחסנים, חצרות.
ריהוט – הריהוט מותאם לגילאי הילדים השוהים במעון.
ציוד – משחקים, הרכבות, צעצועי גרייה ,לוחות פעילות יצירה וכו'.

בתכנון העמדת הציוד והריהוט במעון מושקעת מחשבה רבה המותאמת לתפיסה החינוכית שלנו. חלוקת החללים מאורגנת כך שמאפשרת עבודה בקבוצות קטנות. כמו כן יש דגש על ארגון אסטטי המעון ורמת גירויים מתאימה.

שיטת העבודה:

"ילדים" דוגלת בחלוקת הילדים לקבוצות קטנות, ובהתייחסות אישית לכל ילד/ה מתוך מחשבה שהילד הקטן בקבוצה גדולה עשוי "ללכת לאיבוד", תוך שימת דגש על מתן כבוד לילד בטיפול היום יומי ופיתוח יחסים קרובים וחמים בין הילד למטפלת.
שיטת העבודה בקבוצות מחולקת למוקדי פעילות בכיתה, נובעת מהעיקרון ואמונה ביכולותיו של הילד ובמסוגלות שלו, כתוצאה מהסקרנות הטבעית שקיימת בכל ילד.
הדבר מחייב את הצוות לאפשר לו למצבי התנסויות שונים עד כמה שניתן, תוך שמירה על בטחונו האישי.

יחס החניכה במעון:

כיתת התינוקות  – סה"כ 18 ילדים, יחס חניכה 1/6
כיתת הפעוטות – סה"כ 27 ילדים, יחס חניכה 1/9
כיתת הבוגרים – סה"כ 33 ילדים, יחס חניכה 1/11
בנוסף לצוות המטפלות הקבוע מצטרפת מתגברת נוספת בשעות העומס: 9.30-12.00.

סדר היום במעונות "ילדים":

סדר היום קבוע אך גם גמיש , זאת כדי לאפשר היענות לצרכיו של כל ילד וילד, במטרה להקנות לו בטחון והסתגלות לשגרת החיים במעון. כאשר ישנה התחשבות בעונות השנה ובמזג האוויר.
בסדר היום משובצות מספר יחידות פעילות המשלימות זו את זו כל פעילות מדגישה את אחד מתחומי ההתפתחות היסודיים:

1. חושית
2. מוטורית
3. שכלית
4. רגשית

פעילויות העשרה :

לאחר תקופת חגי תשרי נפתחים שני חוגים בכתות הפעוטים והבוגרים. החוגים ממונים במלואם ע"י ההורים ובחירת החוגים נקבעת ע"י נציגות ההורים ומנהלת המעון בתחילת שנת הלימודים.
בכיתת התינוקות במידה ויתקיימו חוגים יחלו בחודש ינואר של שנת הלימוד.

  • 370X288.1

    הורים יקרים, ביום פורים יום שלישי ה- 27.02.18 צהרוני הילדים יפעלו החל משעת סיום הלימודים (11:45) ועד השעה 16:00 . 28.02.18-1.03.18 – חופשה 4.03.18 – חזרה לפעילות רגילה

  • קייטנת פסח - עדכון להורים

    הורים יקרים, בהמשך לפרסומים אנו מבקשים להבהיר: ניתן להירשם ליום קצר, ללא ארוחת צהריים. מחיר: 100 ₪. שעות פעילות: 07:30 עד 13:00. יום ארוך, כולל ארוחת צהריים, מחיר: 305 ₪. שעות פעילות: 07:30 עד 16:00. לידיעתכם, בימים אלה מתקיימים דיונים מול משרד החינוך, בנוגע לזיכוי כספי עבור ילדי "ניצנים". עם קבלת ההחלטה ובהתאם לגובה הזיכוי […]

  • צהרונים

    הודעה להורים הרישום לצהרונים בשנת הלימודים תשע"ט, לילדי הגנים ולכיתות א' עד ג', יחל ביום רביעי, כ"ב שבט תשע"ח, 7/2/18 באמצעות אתר כיוונים. לא יתקיים רישום טלפוני. ניתן להירשם במוקד רישום ושירות לקוחות, רחוב הדסה 56 (העיר העתיקה) במסגרת קבלת קהל: יום ראשון, בין השעות 9:00 עד 13:00 ובין השעות 16:00 עד 19:00 ימים שני, רביעי וחמישי, […]

חדשות חמות!

  • ההחלה ההרשמה לצהרונים לשנת תשע"ט 2018-2019 – מהרו להירשם והבטיחו את מקומכם