רקע - כיוונים

כיוונים – החברה העירונית לתרבות הפנאי בבאר שבע

חברת כיוונים הוקמה מתוך התפיסה כי התרבות והפנאי מהווים מרכיב הולך וגדל באיכות חייהם של התושבים. כמטרופולין מרכזי בישראל, כיוונים מציעה לתושבי באר שבע והאזור כולו שפע הזדמנויות של פעילות תרבותית מגוונת ועשירה, תרבות איכותית וגבוהה לצד בידור עממי – הן לקהל הצעיר והן לקהל המבוגר. כחלק מהפעילות של כיוונים תוכלו למצוא ניהול והפעלה של גופים עם עולמות תוכן שונים ומגוונים כגון:

אירועי תרבות ופסטיבלים
כיוונים פועלת לספק לתושבי העיר באר שבע מבחר אירועים ופסטיבלים , אירועי ספורט רבי משתתפים, כנסים מרתקים  ואירועי השקה כל זאת  במטרה לעודד ולטפח את חיי תרבות הפנאי ולאפשר לתושבי העיר באר שבע ליהנות מכל העולמות בקרבת ביתם. בין שלל הפקות המקור שהפיקה החברה בשנים האחרונות ניתן למנות בגאווה אירועי חג ומועד: פורים, פסח, מימונה, עצמאות, שבועות ואירועי  קיץ כגון אירועי שני במוזאון, פסטיבל סמילנסקי ופסטיבל היין, "פסטיבל הזוהר הדרומי;" וזאת רק ההתחלה.

בשנים האחרונות גדלו מספר האירועים בעיר כתוצאה ישירה של עבודה מאומצת, שיתופי פעולה פוריים, הכרה מקומית וארצית, ורצון אמיתי לאפשר לפוטנציאל העצום של העיר המופלאה הזאת להתממש.

המשכן לאמנויות הבמה
המשכן הוא סיבה טובה לצאת מהבית וללכת לראות מופע טוב מבלי לנסוע למרכז- הכל קרוב לבית, זמין ומרתק. במשכן מוצג רפרטואר מופעים עשיר הכולל סדרות בלט, מוסיקה אנדלוסית, מועדון זמר, תאטרון רפרטוארי, מוסיקה קלאסית, מחול, מופעי מוסיקה עכשוויים, הצגות ילדים מהטובות בארץ, וכן מגוון עצום של אמנים מחו"ל המגיעים לסיבוב הופעות בישראל. כמו כן, מארח המשכן גם טקסים עירוניים וממלכתיים, פסטיבלים, אירועי חג, תכניות חינוכיות למגוון קהלים, תערוכות, סימפוזיונים, קונגרסים, כנסים ועוד; ונותן מענה לצרכים תרבותיים מגוונים. בנוסף לכל המגוון העצום, המשכן הוא מקום מושבם של הסינפונייטה הישראלית באר שבע ותאטרון באר שבע. למשכן הישגים רבים בתחום השירות הגבוה המוענק לבאי המשכן, רמת התחזוקה והניקיון וכמובן המגוון הרחב מאוד של מופעים המוצעים לתושבי הנגב והסביבה.

מרכז הצעירים- בית ליוצרים מקומיים
מרכז הצעירים בעיר העתיקה בבאר-שבע הינו מוקד תרבות המוקדש לפיתוח וקידום יצירה איכותית ומקורית. פעילויות המרכז מתקיימות בחלליו השונים: אולם מופעים, אמפיתיאטרון,  גלריית המרכז, אולפני הקלטה, חדרי חזרות, אולפן טלוויזיה ורחבה חיצונית בה מתקיימים פסטיבלים ואירועי תרבות עירוניים. המרכז מהווה בית הפתוח לאורך כל השנה עבור ובשביל אמנים יוצרים. מרכז הצעירים משמש כבסיס וכעוגן חברתי-תרבותי, אשר נועד לקדם ולפתח את הקהילה האומנותית – עצמאית באזור באר-שבע וסביבתה, באמצעות אינספור פרויקטים, אירועים ייחודיים ויוזמות מקוריות שונות בכל שנה ושנה.

מוזאון הנגב לאמנות
מוזאון הנגב לאמנות הוא מבנה ציורי מימי השלטון העות'מאני, "בית המושל".
לאחר הקמת המדינה שימש המבנה כבית העירייה. לאחר מעבר העירייה למשכנה הנוכחי הפך המבנה בשנות ה-80 למוזאון לאמנות כחלק ממוזאון הנגב ששכן במבנה המסגד. זהו מבנה לשימור ומוזאון מוכר על פי חוק המוזאונים. המוזאון מציג תערוכות מתחלפות של אמנות מודרנית, ישראלית ובין-לאומית, המציעות מבט חדש על פרקים בתולדות האמנות, בצד תצוגה של אמנות עכשווית רעננה.

בין האמנים שהוצגו במוזאון היו אמנים ישראלים בעלי שם בין-לאומי: מנשה קדישמן, דני קרוון, מיכה בר-עם, סיגלית לנדאו ואמנים בין-לאומיים כמו שון גלדוול, טרייסי סנלינג, שנטל אקרמן ואמני הפופ הנודעים אנדי וורהול, ג'ספר ג'ונס, רוי ליכטנשטיין ואחרים. המוזאון מדגיש באמצעים שונים את מקומו החשוב של הנגב באמנות הישראלית.

מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח
המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע מציג מגוון יצירות היסטוריות ומודרניות של תרבות האסלאם החומרית. המוזאון שואף להביא לידיעת הציבור ולעורר את מודעותו לערכן של המסורות האמנותיות והתרבותיות של אזור המזרח התיכון בכלל והאסלאם בפרט בקרב תושבי הנגב והארץ כולה. המוזאון החדש הוא חלק חשוב מפרויקט השימור והפיתוח של העיר העתיקה בבאר שבע ומשתלב בציר המוזאונים ההולך ומוקם במבנים ההיסטוריים במקום. מבנה המסגד העות'מני הוא המוצג הראשון והחשוב ביותר במוזאון, בחצרו מוצגים  ממצאים ארכֵאולוגיים מהתקופות המוסלמיות בארץ ישראל. בתצוגה ניתן לראות דוגמאות אופייניות לעיטור אדריכלי באמנות האסלאם: מוטיבים צמחיים, מוטיבים גֵאומטריים וכתב. באולם המרכזי מוצגות תערוכות מתחלפות שמושם בהן דגש על מפגשים בין-תרבותיים של תרבות האסלאם המסורתית עם מסורות חיצוניות  ועם אמנות עכשווית, מפגשים שהניבו השפעות גומלין.

הקתדרה העירונית
הקתדרה היא תכנית פעילויות לקהל הבוגר שפועמת בתוך המרכז הקהילתי רמות ספורטיב אך מתפרשת גם במוקדים בכל רחבי העיר. התכנית מציעה לקהל הבוגר פעילויות המבטיחות הנאה, העשרת ידע ופיתוח יצירתיות. כל הפעילויות מקיימות אינטראקציות חברתיות כאשר הדגש הוא על פיתוח קשרים חברתיים וגיבוש האוכלוסייה של הקהל הבוגר.

הקתדרה העירונית של באר שבע שוקדת על בחירת מיטב הנושאים והמרצים, תוך הרחבת תחומי העניין וגיוון הפעילויות, ומזמינה אתכם ליהנות מהיצע רחב ועשיר של הרצאות, טיולים, מופעים מוסיקליים, אומנות והעשרה ועוד מגוון חוגים ואירועי תרבות נוספים. פעילויות הקתדרה מתקיימות במוקדים שונים ברחבי העיר: רמות ספורטיב, מרכז למורים, מוזאון האסלאם, מתנ"ס נווה נוי, הקונסרבטוריון ועוד, כאשר ישנם גם מופעי חוץ הכוללים מופעי מחול ובלט, קונצרטים של התזמורת הפילהרמונית הישראלית ומופעים של האופרה הישראלית – היציאה למופעים אלה מאורגנת ומוסדרת על ידי הקתדרה, כאשר המטרה כמובן היא להנגיש את הפעילות לקהל הרחב ולהרחיב את מעגל המשתתפים.

חדר הכושר- ספורטיב GYM
חדר הכושר במרכז רמות ספורטיב מציע מגוון רחב של פעילויות וחוגים לשמירה על כושר גופני ואורח חיים בריא. מתחם חדר הכושר כולל אולם מכשירי אירובי מתקדמים ומבוססי touch screen, אולם מכשירי כוח ומשקולות חופשיים וסטודיו לחוגים אירוביים. לרשותכם יעמוד מערך מקצועי רחב הכולל מאמנים אישיים ודיאטנים
שיסייע לכם בפיתוח וקידום חיים בריאים ואיכותיים יותר.

נגב Zoo
גן החיות המדברי "נגבZoo " הינו גן החיות הגדול בנגב ומשתרע על שטח של כ- 50 דונם. הגן נמצא במבואותיה המערביים של העיר באר שבע, לא הרחק מבית הספר הטכני של חיל האוויר ובסמוך לחווה החקלאית ולכפר רפאל. בגן מוצגים כ-150 מינים שונים של עופות, יונקים, זוחלים וחרקים מהארץ והעולם, חלקם נפוצים ומוכרים, חלקם נמצאים בסכנת הכחדה וחלקם נדירים ביותר אשר נכחדו מהטבע וחיים אך ורק בגני חיות.

מרבית בעלי החיים שוכני הגן, נולדו בשבי ורגילים לנוכחות בני אדם בקרבתם. בנוסף, אל הגן מובאים בעלי חיים פצועים מן הטבע הן על ידי רשות הטבע והגנים והן על ידי אנשים פרטיים, כאן הם זוכים לטיפול רפואי ולאחר מכן לשיקום ולהשבה אל הטבע. אלו שלא ניתן לשחרר עקב פגיעתם הקשה נקלטים בתצוגות הגן.

אחד מהדברים המייחדים את הגן, הוא בכך שהתצוגות בנויות באופן המאפשר התבוננות מקרוב בבעלי החיים וכך ניתן להבחין בפרטים הקטנים והחשובים המאפיינים אותם.
ייחוד חשוב נוסף – אצלנו מאפשרים האכלה של בעלי החיים באוכל מיוחד אותו ניתן לרכוש בכניסה לגן ובכך נהפך הביקור לחוויה מסוג אחר, בה נוצר קשר ישיר בין המבקרים, לבעלי החיים. כחלק מתפיסת עולמנו ,הדוגלת בקידום וחינוך לסבלנות וסובלנות, בין האדם לחברו ובין האדם לסביבתו מתוך כבוד והבנה. הגן מקיים שיתוף פעולה פורה, עם מספר עמותות וארגונים העוסקים בשיקום מבוגרים ובני נוער בעלי מוגבלויות ומסייע באמצעות שילובם בטיפול בבעלי החיים ובעבודות אחזקת הגן.

מרכזים קהילתיים
למעלה מ-3500 ילדים ומבוגרים משתתפים בפעילויות של המוקדים הקהילתיים. החברה מפעילה מאות חוגים בשורה ארוכה של מוקדים קהילתיים, לכם ולילדיכם. במעבר בין המוקדים תוכלו להתרשם ממבחר רחב של חוגים מעשירים, איכותיים ומקצועיים.
יחד עם היצע החוגים הרחב ביותר בכל הנגב – אנו מקפידים על איכות ומקצועיות המדריכים, שלכל אחד ואחת מהם תעודת הכשרה רלוונטית והוא מהטובים והמנוסים שיש בתחום. בבאר שבע פועלים כ-30 מוקדים קהילתיים המקיימים פעילות חוגית עשירה.
בשנה האחרונה הצטרפו למוקדים הקיימים מרכזים קהילתיים חדשים וחדשניים העומדים בתקנים המתקדמים ביותר. לצד המרכזים הקהילתיים מופעלים מיזמים ותכניות העשרה לאוכלוסיות ייחודיות ולמחלקות עצמאיות. ביניהן – המחלקה לתרבות יהודית והמחלקה לתרבות תורנית. שתיהן פועלות בקרב האוכלוסיות הדתית והחרדית ומציעות להן פעילויות ההולמות והתואמות את אורח חייהן.

מעונות יום וצהרונים בגנים ובבתי ספר
אגף החינוך אחראי על הפעלת רשת מעונות היום "ילדים", תכנית ניצנים בגני ילדים ובבתי ספר יסודיים (צהרונים) וקייטנות הקיץ.

השירותים הניתנים לתושבי העיר על ידי האגף, הינם חלק מחזון החברה הדוגל בפיתוח שירותים מתקדמים בתחום תרבות הפנאי, תוך שימת דגש על הגיל הרך.
אנו מאמינים כי השירותים שאנו מספקים הינם בבחינת מענה איכותי להורים עובדים ולהורים לילדים בגיל הרך. אנו משקיעים משאבים רבים בשיפור השירות ובפיתוח תכניות חינוכיות ערכיות וכן, בהכשרת הצוותים. מנהלי התחומים והרכזים החינוכיים מובילים בתחומם ומספקים מענה הן לצוותים החינוכיים במסגרות והן להורים.

סטארט אפ
הסטארט אפ הוא מרכז העצמה לצעירים עד גיל 35. במרכז, פועלים לשימור הצעירים בעיר ולמניעת הגירה שלילית. המרכז מציע סיוע ותמיכה בתחומי הלימודים המתקדמים והתעסוקה, ומקיים לאורך השנה עשרות אירועים ופעילויות לטובת התושבים הצעירים כאמור. כמו כן, מעניק סטארט אפ מדי שנה מלגה עירונית לסטודנטים תושבי העיר בסך 1000 ש"ח. המרכז פועל ב-4 תחומי ליבה: השכלה גבוהה, תעסוקה, מעורבות חברתית ועולים חדשים. בכל אחד מהתחומים המרכז מציע ייעוץ אישי המותאם לצרכי הצעירים ומגוון פעילויות קבוצתיות כגון: קורסי פסיכומטרי, סדנאות לבחירת מקצוע, סדנאות לחיפוש עבודה, קורסי יזמות, קורסים לרכישת מקצוע, קבוצות מנהיגות, קבוצות התנדבות שונות, הכוונה למלגות ועוד.

המרכז מפעיל גם שתי תכניות ייחודיות לצעירים בני הקהילה האתיופית: "סטארט אפ להצלחה" ו"סטארט אפ לקריירה" ובהן ישנה מעטפת רחבה של תמיכה וייעוץ. יושבים בו גם רכזי ארגון הבוגרים של "אחריי!" ובכל שנה לוקחים בו חלק בעשייה עשרות סטודנטים מקבלי מלגה, מתנדבים ומתמחים.

מרכזי המצוינות
הפעלה של מרכזי מצוינות, המעודדים חינוך למצוינות מגיל גן ועד תיכון בתחומים שונים, ביניהם: ספורט וחינוך גופני, מנהיגות ומעורבות חברתית, תיאטרון ואמנויות הבמה.

תנועות נוער
מחלקת הנוער העירונית מציעה מענה עירוני מקיף לבני הנוער בגילאי 13-18, במסגרת החינוך הבלתי פורמאלי, תוך שיתוף פעולה מלא עם מערכת החינוך הפורמאלית, עמותות, ארגונים, מסגרות ותוכניות שונות העוסקים בבני נוער.

במחלקת הנוער תחומים שונים ביניהם: תחום תנועות וארגוני הנוער וש"ש, מנהיגות צעירה, מעורבות חברתית והתנדבות, משלחות נוער לחו"ל, הכנה לצה"ל ושירות משמעותי ותחום ליווי בוגרים, מניעת אלימות, סמים ואלכוהול, מועצת התלמידים והנוער העירוני, נוער דתי ועוד.
כמו כן חמישה מועדוני נוער: כפית, נירים, בית השולחן העגול, בית סמואל ומועדון נוער בשכונה ו' בשיתוף עמותת פידל.

המחלקה פותחת בפני בני נוער אפיקים לפיתוח כישורים אישיים במסגרת יוזמות ופרויקטים מיוחדים המתקיימים לאורך השנה.

נוסף על כך, מחלקת הנוער אמונה על יצירת והנגשת פנאי משמעותי עבור בני ובנות הנוער, פעילות לנוער לאורך השנה ובקיץ .

המרכז לגיוס משמעותי
מתוך תפיסה ערכית וציונית של עידוד הגיוס לצה"ל ולשירות לאומי, הקימה חברת כיוונים את ה"מרכז לגיוס משמעותי" המלווה בני נוער המיועדים לגיוס/שירות לאומי.

תחום הספורט
מחלקת הספורט העירונית פועלת לקידום אורח חיים בריא בקרב תושבי העיר תוך הובלת תכניות דגל ייחודיות בתחומים מגוונים. החל מתוכניות בבתי הספר ובגני הילדים ועד לתוכניות עבור גמלאי העיר. היא שמה לה כמטרה לטפח שיתופי פעולה רחבים ולחבר בין מובילי הספורט בעיר;  ויוזמת ומפיקה אירועי ספורט לכל תושבי העיר, החל ממרוץ הלילה שתפס מקום של כבוד במרוצי הלילה בארץ, מרוץ הניווט ע"ש דורון אסולין ז"ל, "גמנסטרדה", מסע אופניים ע"ש יוסי צ'יפרוט, טורניר "הספורטירשת" הארצי, סטריטבול, אתנה הולכות רחוק ואירועי ספורטיבי בפארק המזמנים למשפחות העיר פעילות ספורט לאורך חודשי הקיץ.

קליטת העלייה
מחלקת הקליטה העירונית מסייעת בקליטת עולים מכל העולם, המגיעים לבאר שבע ומוצאים בה את ביתם. הן בקליטה הפיזית – מגורים, תעסוקה, לימודים והן בשימור מורשת ארצות המוצא באירועי תרבות, חוגים ופעילויות העשרה.
המחלקה מסייעת לעולים במגוון תחומים ובכך, עומדת לצדם לאורך כל תהליך קליטתם.

מחלקת הקליטה בחברת "כיוונים" עוסקת בפרויקטים שונים הקשורים בעולים חדשים בעיר. נציגיה דוברי שפות שונות כמו רוסית, אנגלית, ספרדית, אמהרית, צרפתית ועוד; דואגים לעולים החדשים ומלווים אותם בצעדי הקליטה הראשונים שלהם, כל זאת בשיתוף פעולה עם משרד הקליטה והעלייה.

חברת כיוונים מציעה עוד מגוון רחב של שירותים ופעילויות ואנו מזמינים אתכם לגלוש באתר ולמצוא את הפעילות המתאימה לכם ביותר.

דילוג לתוכן