מתחם המוזאונים - כיוונים

מתחם המוזאונים

  • כתובת למשלוח דואר: רחוב העצמאות 60, באר שבע
  • טל:08-6993535
  • שעות פעילות:
  • ימים שני ורביעי 14:00-10:00, 16:00 19:00
    ימים שלישי וחמישי  14:00-10:00
    ימים שישי ושבת: 14:00-10:00
    יום ראשון: סגור

מתחם המוזאונים באר שבע שוכן בעיר העתיקה וכולל את מוזאון הנגב לאמנות, את המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח ואת החצר רחבת הידיים של המתחם אשר משמשת לקיום אירועי תרבות ומופעים.

שני המוזאונים שוכנים במבנים עותומאניים שנבנו ב-1906 והיוו חלק מה"סראיה" – המרכז השלטוני, הדתי, החברתי והכלכלי של, וכיום – המרכז האמנותי.

מוזאון הנגב לאמנות ששימש בתקופה תחת השלטון העותמאני כ"בית המושל", ולאחר הקמת המדינה שימש המבנה כבית העירייה. לאחר מעבר העירייה למשכנה הנוכחי הפך המבנה בשנות ה-80 למוזאון לאמנות כחלק ממוזאון ארכיאולוגי ששכן במבנה המסגד.

המוזאון לתרבות האסלאם שוכן אפוא במבנה הסמוך שהיה "המסגד הגדול", והוא הוקם בעקבות פסיקת בית המשפט הגבוה לצדק (2011) בנוגע לייעודו של המבנה. התפיסה המנחה את צוות המוזאון היא שמבנה המסגד העות'מאני הוא המוצג הראשון והחשוב ביותר במוזאון החדש. בגישה האוצרותית ובתוכנית החינוכית מודגש תפקידו ההיסטורי של המבנה ומוצגים יופייה ועושרה של תרבות האסלאם.

שני המבנים פועלים אפוא כמוזאונים מאז שנות ה-50 של המאה ה-20,  והציגו לאורך השנים תערוכות אמנות, תרבות, ארכיאולוגיה וכד׳. בשנת 2011 עבר המתחם עם שני המוזאונים לניהול חברת כיוונים והחל בתנופת פיתוח והתחדשות. כיום מתחם המוזאונים הוא מרכז האמנות של באר שבע, של הנגב ושל דרום מדינת ישראל.

 

להסדרי הנגישות של מוקדי כיוונים לחצו כאן

מוזאון הנגב לאמנות ממוקם במתחם המוזאונים אשר בעיר העתיקה, באר שבע. המוזאון מציג תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית, עכשווית והיסטורית, מוזאון הנגב לאמנות הוא מוזאון חשוב בשדה האמנות המקומי, ומוסד האמנות המרכזי עבור תושבי באר שבע, הנגב ודרום הארץ.

מוזיאון הנגב לאמנות מתכבד להציג את תערוכתה המוזיאלית הראשונה של נירית טקלה, מהאמניות הבולטות בשדה הציור העכשווי בישראל. ציוריה של טקלה מדברים בה־בעת בלשון יחיד ובלשון רבים, כאשר הם מתחילים מן הפן האישי וממשיכים אל עבר משמעות חברתית ותרבותית, הכרוכה בזהותה כבת קהילת ביתא ישראל. התערוכה נירית טקלה: כרומטיק פורשת בפנינו מבט מקיף על יצירתה של טקלה דרך מבחר ציורים המייצגים את ייחודיות שפתה האמנותית ואת מגוון הנושאים שנמצאים בלב עיסוקה האמנותי.

לעמוד הפייסבוק של המוזאון >> לחצו כאן

לאתר האינטרנט של המוזאון >> לחצו כאן

המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע מציג מגוון יצירות היסטוריות ומודרניות של תרבות האסלאם החומרית. המוזאון שואף להביא לידיעת הציבור ולעורר את מודעותו לערכן של המסורות האמנותיות והתרבותיות של אזור המזרח התיכון בכלל והאסלאם בפרט בקרב תושבי הנגב והארץ כולה.

מבנה המסגד העות'מני הוא המוצג הראשון והחשוב ביותר במוזאון, בחצרו מוצגים  ממצאים ארכֵאולוגיים מהתקופות המוסלמיות בארץ ישראל. בתצוגה ניתן לראות דוגמאות אופייניות לעיטור אדריכלי באמנות האסלאם: מוטיבים צמחיים, מוטיבים גֵאומטריים וכתב.

באולם המרכזי מוצגות תערוכות מתחלפות שמושם בהן דגש על מפגשים בין-תרבותיים של תרבות האסלאם המסורתית עם מסורות חיצוניות  ועם אמנות עכשווית, מפגשים שהניבו השפעות גומלין.

מוזאון לתרבות האסלאם מתכבד להציג את תערוכת היחיד של אליהו אריק בוקובזה, "עניין משפחתי". התערוכה פותחת צוהר להיסטוריה ולתרבות של הקהילה היהודית התוניסאית בסוף המאה ה19- ותחילת המאה ה-20, אגב התמקדות בסיפור האישי של הורי האמן שעברו מתוניסיה לפריז ומשם עלו לישראל. התערוכה מזמינה את המבקרים להיכנס לבית של משפחה יהודית טיפוסית מהעיר תוניס, והיא מתבססת על סיפורים, רסיסי זיכרונות, ממצאים מהשטח וחומרים ארכיוניים מהמורשת המשפחתית של האמן וממורשת הקהילה היהודית של תוניסיה. בוקובזה לא הסתפק בתערוכת היחיד, ולכן פנה לקהילת יוצאי תוניסיה לתרום לתערוכה חפצים שהובאו מתוניסיה עם עלייתם: בחלק זה מוצגים בגדים, כלי אוכל והגשה, תכשיטים וספרי קודש. כל אלה מציגים את בחירתן של משפחות אחרות בחפצים המספרים סיפורים נוספים מחיי הקהילה.

לעמוד הפייסבוק של המוזאון >> לחצו כאן

לאתר האינטרנט של המוזאון >> לחצו כאן

 

 

עוד במתחם המוזאונים

גלריה

דילוג לתוכן